Wszyscy zapewne zgodzą się, że za ogrzewanie płacimy dużo. Jest to prawdą zwłaszcza wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, zwłaszcza tych budowanych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. W tamtych latach ocieplenie nie było tak oczywiste jak dziś, wobec czego te budynki izolowane były dopiero na etapie jakichś większych remontów. Czy na pewno zawsze zadbano o wszystkie szczegóły? Sprawdźmy.
To jak dobrą izolację termiczną posiada dany budynek możemy bardzo łatwo sprawdzić patrząc na rachunki za ogrzewanie. Warto tutaj porównać domy podobne wielkością, zamieszkiwane przez podobną ilość osób, no i oczywiście ogrzewane tym samym paliwem. Jak można się domyślić, ten kto płaci mniej utrzymując wewnątrz porównywalną temperaturę, ma lepsze ocieplenie swojego domu. Dochodzi jeszcze co prawda różnica klasy kotłów C.O, różnica umiejętności palenia i tak dalej, ale z grubsza możemy taki wynik uznać, żeby mieć od czego wyjść. Na dobrą izolację termiczną domu składa się wiele elementów. Przede wszystkim jest to ocieplenie dachu i ścian zewnętrznych, ale również wymiana okien na nowoczesne, wykonane z PCV. Ten, kto użyje lepszych materiałów i bardziej przyłoży się do procesu izolacji budynku, będzie ostatecznie zużywał mniej opału.
Zmniejszanie rachunków za ogrzewanie jest bardzo istotne w dzisiejszych czasach, ponieważ co rusz słyszymy o ograniczeniach lub zakazach palenia pewnymi paliwami w różnych częściach kraju. Powodem takich regulacji prawnych jest rosnący problem smogu, który zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich jest naprawdę poważny. Nietrudno się też domyślić, że jeśli płacimy dużo za ogrzewanie domu węglem lub drewnem, to w przypadku przejścia na paliwo gazowe będziemy płacić jeszcze więcej. Trzeba więc zawczasu zadbać o to, by uniemożliwić ucieczkę ciepła z domu i zrobić to w możliwie najlepszy sposób. Sporo osób, które samodzielnie wykonywały izolację cieplną zapomina o tym, jak ważne jest ocieplenie dachu. Same położenie styropianu na ścianach zewnętrznych, oraz wstawienie nowoczesnych okien nie rozwiąże problemu, jeżeli ciepło wciąż będzie miało ucieczkę górą. Sprawdzamy przede wszystkim takie miejsca jak wyprowadzenia kominów, ponieważ tam zazwyczaj pojawia się najwięcej nieszczelności.
Zmniejszenie opłat za ogrzewanie to długi proces, który polega na stopniowej poprawie izolacji termicznej domu. Ważne są nie tylko energooszczędne okna i gruba warstwa styropianu na ścianach, musimy uszczelnić również dach, bo tamtędy może uciekać nawet 50% wyprodukowanego ciepła. Warto zająć się poprawkami ocieplenia teraz, póki jeszcze nie weszło w życie prawo zabraniające spalania stosunkowo taniego, ale produkującego wiele zanieczyszczeń węgla.