Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc w ostatnich latach została uznana za chorobę cywilizacyjną. I trudno się temu dziwić – w perspektywie globalnej cierpi na nią niemal 400 milionów ludzi! Jeśli zaskoczyła Cię ta liczba, informujemy, że pacjentów wcale nie trzeba szukać daleko. Okazuje się bowiem, że POChP zaatakowało już blisko dwóch milionów Polaków. Zaskoczony? Dodatkowo jest to choroba nieuleczalna, co oznacza, że nie może być mowy o „ozdrowieńcach”. Jeśli zatem masz objawy lub podejrzenie POChP, dobrze trafiłeś. W tym artykule wyjaśnimy Ci, na jakie symptomy związane z chorobami płuc powinieneś reagować i jakie kroki podjąć od razu po rozpoznaniu objawów. Zainteresowany? W takim razie zapraszamy do lektury!

Podejrzenie POChP – Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Zanim jednak przejdziemy do wskazania Ci odpowiedniej drogi, najpierw należy wyjaśnić, czym właściwie jest omawiana przez nas choroba. Otóż POChP, jak sama nazwa wskazuje, jest przewlekłą chorobą płucną, charakteryzującą się zwężeniem oskrzeli i górnych dróg oddechowych. Proces ten fachowo nazywamy obturacją. Co zatem oznacza to w praktyce? Oskrzela i drogi oddechowe osoby cierpiącej na POChP zmniejszają swoją objętość, co wpływa na przepływ powietrza. To z kolei powoduje liczne dolegliwości, o których przeczytasz w kolejnej części artykułu lub na stronie http://oddychajmy.pl/  – to portal stworzony z myślą o osobach cierpiących na POChP.

POChP – Objawy

Pierwszym z objawów charakterystycznych dla POChP jest, oczywiście, przewlekły kaszel. Systematycznie pojawiające się ataki kaszlu prowadzą z kolei do licznych duszności oraz do wykrztuszania plwociny. Jest to wydzielina płucna, zawierająca w sobie między innymi ślinę, resztki pokarmowe i komórki złuszczonego nabłonka. Co ciekawe, wielu pacjentów reaguje na obecność plwociny dopiero w momencie, gdy zaobserwują w niej ropę lub krew – czyli na bardzo późnym etapie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod następującym linkiem: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. Masz podejrzenie POChP? Przejdź do kolejnego akapitu.

Mam podejrzenie POChP – Co robić?

Jeśli zaobserwowałeś u siebie którykolwiek ze wskazanych wyżej objawów, a – co za tym idzie – masz podejrzenie POChP, w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego. On, z całą pewnością, skieruje Cię na szereg specjalistycznych badań, które zobrazują stan Twoich płuc i nie pozostawią żadnych wątpliwości w temacie potencjalnego leczenia. Podstawowym badaniem, służącym do diagnozowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, jest spirometria.

Spirometria – badanie czynnościowe układu oddechowego

Podczas badania przyrządem nazwanym spirometrem bada się objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach. Wszystko odbywa się wyłącznie poprzez odpowiednie oddychanie – dlatego tak ważne jest, by pacjent miał wówczas na sobie wygodne ciuchy, które nie blokują przepływu powietrza.

Podejrzenie POChP – Czy nie przesadzam?

Zdarza się, że pierwsze objawy chorób płucnych są przez chorych bagatelizowane. Twierdzą oni, że przesadzają i za jakiś czas na pewno im przejdzie. Uczulamy jednak, że takie myślenie jest błędne i może prowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji. Podejrzenie POChP powinno być konsultowane z lekarzem tak szybko, jak to tylko możliwe. Dlaczego? Jak zostało wyżej wskazane, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc ma charakter nieuleczalny, a to oznacza, że całkowite pozbycie się jej z organizmu jest niemożliwe. W grę wchodzi natomiast leczenie objawowe, które przynosi tym lepsze skutki, im szybciej choroba pozostaje wykryta.

Na czym polega leczenie POChP?

Wbrew pozorom leczenie na POChP to nie tylko przyjmowanie odpowiednich medykamentów. Jeśli chory nie przestrzega podstawowych zasad, może być pewien, że nawet najnowsze leki na POChP nie przyniosą właściwie żadnych efektów. Poniżej znajdziesz listę porad, które pomogą Ci w zwalczaniu przykrych skutków choroby, w razie, gdyby Twoje podejrzenie POChP okazało się zasadne.

  • Jedz zdrowo i bądź aktywny – Szeroko rozumiany zdrowy tryb życia może zdziałać cuda nawet w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Lekkie, nieobciążające organizmu posiłki i nawet najmniejsza aktywność fizyczna z całą pewnością sprawią, że chory odczuje znaczącą poprawę.
  • Rzuć papierosy – Jeśli palisz papierosy i jesteś od nich uzależniony, nie mamy dla Ciebie dobrych wieści. Badania wskazują, że aż 90% spośród wszystkich osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc to nałogowi palacze. Papierosy z kolei zawierają w sobie ponad 4000 szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają na stan płuc. Niestety – rzucenie tytoniu jest w tym przypadku jedynym wyjściem.
  • Stosuj się do zaleceń lekarza – Wprowadzenie w życie powyższych porad i podparcie owych procesów lekami na pewno sprawi, że poczujesz się lepiej.

Jak widzisz podejrzenie POChP to jeszcze nie koniec świata. Dzisiejsza medycyna dysponuje wieloma możliwościami, które pomogą Ci skutecznie uporać się z przykrymi skutkami owej dolegliwości.