W branży budowlanej, jak również innych dziedzinach gospodarki wykorzystywane są coraz nowsze i specjalistyczne urządzenia. Każde z nich przeznaczone jest do wykonywania pracy odpowiednio do przeznaczenia sprzętu, jednak wiele z nich wykorzystywanych jest w wielu dziedzinach i zadaniach. Jedną z popularnych i bardzo użytecznych maszyn są podnośniki koszowe. Są to urządzenia dźwigowe, których charakterystycznym elementem jest długie, hydrauliczne ramię zakończone zabezpieczonym podestem lub koszem. Stosowane SA one do prac wysokościowych,

Podnośniki koszowe posiadają wiele zastosowań. Różnią się miedzy sobą budową, sposobem wykorzystania ramienia, jak również możliwościami związanymi z ich użytkowaniem.

Rodzaje podnośników koszowych:

– podnośniki koszowe nożycowe,

– podnośniki koszowe teleskopowe,

– podnośniki koszowe specjalistyczne,

– podnośniki koszowe samojezdne,

– podnośniki koszowe montowane na samochodach.

Jednym z najbardziej popularnych, najczęściej wykorzystywanych, jak również najwygodniejszych podnośników jest podnośnik koszowy nożycowy.

Podnośnik koszowy nożycowy to sprzęt, który dedykowany jest w szczególności do prac wykonywanych w trudnym terenie i kłopotliwych warunkach. Dzięki dźwigowi nożycowemu podnoszenie pracowników oraz artykułów potrzebnych do wykonywanych prac jest proste, bezpieczne i komfortowe. Niewielka budowa podnośnika, wąska konstrukcja, mobilność pozwalają użytkować maszynę zarówno we wnętrzu pomieszczeń, jak również na zewnątrz.

Konstrukcja, poszczególne elementy maszyny i jej budowa pozwala wykonywać realizacje wygodnie, komfortowo, bezpiecznie oraz z wykluczeniem dodatkowego ryzyka. Wśród maszyn nożycowych można wyróżnić podnośniki jedno, dwu, trzy i wielonozycowe, a ich dobór uzależniony jest od rodzaju pracy oraz warunków jej realizacji. Dzięki możliwemu dużemu udźwigowi jest on wykorzystywany na wielu płaszczyznach i w wielu branżach.

Głównymi zadaniami, przy których wykorzystywany jest podnośnik nożycowy to m.in.: prace naprawcze wykonywane na określonej wysokości, napraw i serwis linii elektrycznych, mycie okien na wysokości, montowanie i demontowanie elementów na wysokich obiektach, zakładanie, zdejmowanie reklam wielkoformatowych, montowanie oświetlenia oraz jego naprawa, itp. Podnośnik koszowy nożycowy często wykorzystywany jest także przez służby specjalne, których zadaniem jest pomoc innym.

Aby w odpowiedni i trafny sposób wybrać najbardziej przydatny i najlepszy podnośnik należy określi rodzaj pracy, wielkość ekipy, wysokość, na jakiej będzie realizowane zadanie, a także zapoznać się z budową, wymiarami i specyfikacją maszyny.